Jak Używać Wyszukiwarki Google

Jak Używać Wyszukiwarki Google

Co to jest wyszukiwarka internetowa?

Wyszukiwarka jest to narzędzie które umożliwia poszukiwanie zasobów w sieci, zindeksowanej przez roboty należące do podmiotu którego wyszukiwarki korzystamy. Będę dalej opierał się o Google jako że jest to aktualnie najpopularniejszy silnik wyszukiwania.

Niby proste i każdy to wie jak szukać w sieci ale prawdziwą sztuką jest natychmiastowe dotarcie do potrzebnego materiału.

Jak szukać w wyszukiwarce Google?

Im bardziej specyficznie zadane zapytanie tym węższy i bardziej dokładny zakres wyników wyszukiwania. Na poniższym przykładzie: zapytanie „czerwona sukienka” zwraca 20200000 wyników, a „czerwona sukienka długa” już tylko 8170000 wyników wyszukiwania.

ilustracja obrazująca zawężone wyniki wyszukiwania

Jakich danych możemy obecnie szukać w Google?

Ilustracja obrazująca kategorie wyszukiwania w Google

Prawdziwym przełomem w łatwości znajdowania konkretnych lokalizacji było uruchomienie usługi Mapy Google. W tej chwili służy ona zarówno jako mapa drogowa z funkcją GPS, jak i narzędzie do sprawdzenia interesujących nas lokalizacji oraz opinii na ich temat.

Od czego zależą wyniki wyszukiwania i pozycja na mapach Google?

Prowadząc działalność zarobkową często chcemy aby informacja o naszej lokalizacji była dostępna dla każdego w sposób szybki i prosty. Oczekujemy aby nasza lokalizacja wyświetlała się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania. Aby być pierwszym, trzeba pamiętać o kilku aspektach powiązanych z wyszukiwaniem na mapach Google.

W przypadku poszukiwania konkretnego miejsca, wyniki wyszukiwania zależą od lokalizacji urządzenia które aktualnie jest połączone z mapą, od kategorii danego miejsca, od słów kluczowych które zostały ujęte w nazwie i opisie poszukiwanego miejsca, od opinii które zostały wprowadzone w lokalizacji, jakości strony docelowej i jej pozycji w wynikach wyszukiwania czyli od linków do witryny poszukiwanego miejsca, które zostały wprowadzone na profilu GMB z ang. „Google My Business” czyli Google Moja Firma.

Jeśli zawęzimy zapytanie do nazwy lokalizacji w GMB i jej adresu, wynik zawsze będzie na pierwszym miejscu, ponieważ  zapytanie jest precyzyjne i wyraźnie wskazuje na szukaną lokalizację. Jeśli nie znamy lokalizacji, otrzymamy wyniki powiązane jedynie z nazwą, a w dzisiejszych czasach wiele podmiotów ma podobną nazwę, zatem możemy nie znaleźć tego czego szukamy. Podanie kategorii w której znajduje się poszukiwane miejsce, obszaru ogólnego (kraju, województwa, miasta, ulicy), dalej zawęża wynik wyszukiwania i pozwala nam na łatwe odnalezienie szukanego miejsca.

Od czego zależy pozycja obrazów w kategorii wyszukiwania „Grafika”?

Oprócz pozycji adresu pod którym znajdują się zdjęcia brane są pod uwagę również meta atrybuty obrazów. Aby nasze zdjęcia zdobyły satysfakcjonujące pozycje w kategorii „Grafika” muszą być prawidłowo oznaczone bogatymi opisami zawierającymi słowa kluczowe dla których zdjęcie ma się wyświetlać. Dzięki temu możemy je w łatwy sposób odnaleźć w sieci.  Najbardziej kluczowym elementem jest parametr alt text,  z ang: „alternative text” czyli tekstowy substytut obrazka, który wyświetla się w przypadku gdy przeglądarka nie może wykonać renderu obrazka. Tekst ten jest również odczytywany przez mechanizmy dla osób niewidomych korzystających z internetu. Jego zastosowanie do poprawy pozycji obrazka jest kluczowe, ponieważ Google boty (roboty indeksujące – patrz strona główna) uznają ten parametr za nadrzędny podczas indeksowania. Wyszukiwanie obrazów w Google umożliwia zadanie określonego rozmiaru poszukiwanego obrazu, wersji kolorystycznej, licencji na użytkowanie – ta opcja szczególnie się przydaje jeśli projektujemy strony internetowe lub inną grafikę użytkową i potrzebujemy obrazów z licencjami do ponownego wykorzystania z modyfikacjami lub bez, typu oraz czasu w którym obraz został dodany. W dodatkowe opcje wchodzimy klikając w przycisk „narzędzia „, jak na ilustracji poniżej.

Narzędzia wyszukiwania obrazów w wyszukiwarce Google

Co to są Google Zakupy?

Następną w kolejności kategorią wyszukiwania są „Zakupy”.  Aby ułatwić sprzedawcom reklamowanie się w sieci wyszukiwania i pomóc kupującym w szybkim znalezienie interesujących produktów, Google wprowadziło kampanię produktową w sieci wyszukiwania. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że każdy sklep online, posiadający możliwą do zidentyfikowania listę produktów z określonymi parametrami, może aktualnie uruchomić sprzedaż za pośrednictwem reklam produktowych AdWords, które wyświetlają się w pierwszym wierszu pod oknem wyszukiwania i w kategorii zakupy, na stronie głównej wyszukiwania. Aby znaleźć interesujący nas towar w zakupach, bezwzględnie powinniśmy znać jak najwięcej parametrów danego produktu, czyli zawężać i filtrować zapytanie. W samej zakładce zakupy mamy podstawowe parametry które można zaznaczyć, wraz z dystrybutorem który oferuje dany towar. O tym który z towarów i z którego sklepu będzie się wyświetlał na pierwszej pozycji decydują wszystkie elementy dotyczące pozostałych kategorii wyszukiwania.

Pozostałe kategorie wyszukiwania, wiadomości i video

Jak w każdym przypadku o precyzji zwróconych wyników wyszukiwania decyduje tutaj dokładność zapytania. Jeśli wiadomości i video zostały poprawnie oznaczone za pomocą znacznika danych strukturalnych, będą wyświetlać się na listach wyników.

Jeśli chcecie abym uzupełnił artykuł o dodatkowe informację, proszę o kontakt lub pozostawienie komentarza.

Rate this post

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

WhatsApp us