Stosowanie BBCode w Forach Internetowych

seo słownik - bb code

Co to jest BB Code?

Przeglądając Internet i poszukując odpowiedzi na pytania trafisz również na fora internetowe.

Zanim social media rozkwitły, były to obok czatów internetowych jedyne platformy do swobodnej wymiany informacji między użytkownikami, skupionymi wokół jednego tematu. Jako że generowały grupy docelowe o podobnej tematyce, fora były również doskonałymi platformami reklamowymi.

Oprócz tego że fora internetowe stanowiły miejsce na reklamę, zostały wykorzystane do jeszcze jednego poważnego celu. Mianowicie źródła linków do witryn internetowych. Umieszczanie  linków we wpisach i odpowiedziach w forach internetowych stało się działaniem przyczyniającym się do poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania, linkowanej witryny. Takie działanie nazywamy potocznie rozklejaniem linków.

Aby ułatwić użytkownikom forów obsługiwanie swoich wpisów (z ang. „post”), powstał BBCode, czyli za Wikipedia: język formatowania wiadomości internetowych, który umożliwiał wprowadzanie do wpisu wzbogaconej treści bez używania kodu html. Chodzi tu między innymi o pogrubienie czy kursywę ale przede wszystkim dodawania tekstu zakotwiczenia i podklejania do niego linku tak jak Tutaj. 

Czy linki z forów internetowych poprawiają pozycję witryny?

Każdy link przychodzący posiada jakąś wartość. Może to być wartość dodatnia, jeśli forum cieszy się popularnością i dobrą reputacją, jak i ujemna, jeśli link pochodzi z niezaufanej witryny o niskim rankingu lub oflagowanej jako witryna ze złą reputacją.

Co do sprawdzenia rankingu stron, opisywałem wcześniej we wpisie Budowanie linków, katalogi o wysokim Page Rank, do którego odsyłam. Dobrze obsługiwane fora o wysokiej reputacji, mogą nakładać limity na wklejanie linków, lub udostępniać tę opcję jako płatną, co też jest ciekawą opcją na monetyzowanie forum internetowego. Niektóre fora stosują również linkowanie bez śledzenia z ang. „no-follow” co daje sygnał robotom, że nie powinny podążać do miejsca docelowego linków i indeksować jego zawartości.

W sytuacji gdy prowadzimy działania reklamowe dla jakiegoś podmiotu, trzeba to robić porządnie, informacyjnie i w sposób legalny, o ile prowadzimy działania SEO w białym kapeluszu. Jeśli będziemy postępować według ogólnie przyjętych zasad netykiety, zgodnie z regulaminami forów na których publikujemy, bez obawy możemy publikować dobre treści bez ryzyka, że administratorzy usuną nasze publikacje i zgłoszą naruszenie do operatora naszej sieci.

Co to jest tekst zakotwiczenia?

Tekst zakotwiczenia, z ang. „anchor text” jest to tekst pod którym kryje się dodany link. Oto przykład tekstu zakotwiczenia. Mądrze zastosowany tekst zakotwiczenia na słowa kluczowe w naszej witrynie, pomaga poprawić widoczność witryny, ponieważ bot indeksujący otrzymuje jasną informację, gdzie można znaleźć powiązany z daną frazą materiał. Tekst zakotwiczenia w forach używających bb-code wstawia się w taki sposób: [url=http://semsos.pl]SEO i SEM[/url].

Pogrubienie i kursywa w tekście zakotwiczenia

Zawsze warto używać formatowania tekstu co również pozytywnie wpływa na indeksację treści. Jednakże nadmierne nasycenie treści pogrubieniami i kolorami sprawia że tekst staje się nieczytelny. 

Kilka słów o złym pozycjonowaniu

Szara strefa SEO to grupy ukierunkowane tylko i wyłącznie na poprawę pozycji. Wizerunek jest czasem sztucznie tworzony w oparciu o naszpikowany linkami indeks „pozycjonowanej” witryny. Jeśli konkurencja będzie stosowała podobne zabiegi i jesteśmy w stanie to stwierdzić, możemy sprawę zgłosić, nawet bezpośrednio do Google, a gigant może zareagować nałożeniem filtrów, a nawet wyindeksowaniem witryny. Fora zbudowane do celów pozycjonowania posiadające bardzo niską reputację czasem wykorzystywane są do generowania tysięcy linków do jednej witryny, aby celowo obniżyć jej pozycję w rankingu. W sieci nadal wiszą wraki forów przesyconych linkami rozklejonymi przez boty internetowe lub blasty, zawierające tylko i wyłącznie wpisy z linkami.

1/5 – (1 vote)
,

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

WhatsApp us