Możliwość Podłączenia Google Analytics 4 do stron AMP poprzez Managera Tagów
Cześć witam wszystkich. Dzisiaj chciałem pomówić o jednym bardzo intrygującym temacie który w ostatnim czasie nie dał mi spać. Mianowicie, o konfiguracji przyspieszonych stron mobilnych AMP w witrynie WordPress połączonej z Google analytics 4. Otóż okazało się że na te chwile Google analytics 4 nie jest przystosowany do tego aby zaimplementować strony mobilne przez menadżera tagów. W taki właśnie sposób próbowałem to wykonać ale okazało się że należy to zrobić zupełnie inaczej.
Może zacznę od tego.
Co to są Przyspieszone Strony Mobilne?
Przyspieszony strony mobilne AMP są to takie strony internetowe które zostały pozbawione wszystkich obciążających skryptów na rzecz prędkości otwierania się. Chodzi o to aby strona a wyświetla się najszybciej jak jest to tylko możliwe. Takie strony trafiają do indeksu Google, tam są zapisywane i następnie serwowane w lot w momencie kiedy ktoś po prostu próbuje otworzyć link z daną stroną. Mają też charakterystyczny znaczek białego pioruna w szarym kółku który wskazuje na to że to jest właśnie przyspieszona strona mobilna. W wynikach wyszukiwania jest to widoczne. WordPress posiada możliwość skonfigurowania przyspieszonych stron mobilnych w bardzo szybki sposób przy wykorzystaniu dedykowanej wtyczki AMP for WordPress, która została stworzona przy współpracy z Google.
W tej wtyczce zawarta jest opcja wklejenia kodu śledzenia przyspieszonych stron mobilnych z właściwości Universal Analytics.
Analizowanie Przyspieszonych Stron Mobilnych WordPress za Pomocą Google Analytics 4
Powiem jeszcze o jednej z takich rzeczy która również była dla mnie dosyć intrygująca podczas procesu. Gdy włączamy AMP w WordPress, trzeba wiedzieć, że Google Analytics nie rozpozna w żaden sposób waszych stron AMP, ponieważ kody śledzenia dla tradycyjnych witryn to skrypty java. A jak już wspomniałem wcześniej, skrypty java out. Chodzi mi o to że żadna właściwość Google Analytics nie jest w taki sposób ustawiona aby odczytywać wejścia z przyspieszonych stron mobilnych. Za to można ręcznie wprowadzić fragment kodu JSON we wtyczce, lub zrezygnować z wtyczki AMP, napisać własne headery i wysyłać je do stron AMP, które można definiować osobno. Ja osobiście wolę wtyczki, im szybciej tym lepiej. Jestem trochę leniwy, więc polegam na szybkości. Korzystam z WordPress już od lat wiem że nie jest to najlepszy system. Mimo wszystko spełnia moje oczekiwania, również dzięki wtyczce AMP którą została przygotowana wraz z siecią Google. Trzeba wejść do ustawień tej wtyczki i wybrać integracje. Tam mamy możliwość wprowadzenia kodu kodu śledzenia dla witryn AMP, wprowadzamy kod z repozytorium o AMP, podajemy właściwość „analytics” i voila.
Jak Skonfigurować Analytics Do Śledzenia Stron AMP w WordPress
W Google Analytics 4 mamy możliwość podglądania zdarzeń ze strumienia danych. W uniweralnym również mamy zdarzenia ale są one przesyłane do konsoli w trochę inny sposób. Ja chciałem zdefiniować zdarzenia przy użyciu Managera Tagówi i wysyłać je strumieniem do GA4, następnie połączyć właściwość z Google Ads i ustawić zdarzenia jako konwersje. Co też uczyniłem. Okazało się że to nie takie proste, ponieważ analytics nie zbierał danych. Stworzyłem sobie oczywiście jeden workspace w managerze tagów, stworzłem również właściwość Universal Analytics i z tej właściwości, właściwość GA4. Następnie podłączyłem UA i GA4 do managera tagów, dodałem właściwość AMP, stworzyłem zdarzenia, uruchomiłem test i nic. Okazało się że Google analytics 4 Nie zbiera w ogóle danych ponieważ brakuje kodu śledzenia z obdartej o javę strony AMP. Universal analytics natomiast może zbierać z witryny dalej ponieważ można go osadzić jako JSON. Gdy się zorientowałem że tak jest to zacząłem drążyć temat, sprawdzać, weryfikować. Okazało się że we wtyczce AMP w Wordpres, tej samej wtyczce która została napisana również przy współpracy z Google, znajduje się opcja wklejenia fragmentu kodu śledzenia z właściwości UA. Jest to takie ogołocone pole tekstowe i trzeba tam wkleić skrypt z repozytorium AMP lub napisać własnoręcznie, gdy się potrafi. Nie ma możliwości dodawania żadnych tagów czy javascript. Dla AMP – tylko JSON.
Po skonfigurowaniu okazało się że wszystko działa choć musiałem od nowa zdefiniować zdarzenia w universal analytics. Teraz wyświetlają mi się w UA, a mój cel został osiągnięty niestety nie w taki sposób jaki chciałem docelowo. Chciałem mieć wszystko w jednym miejscu w Google analytics 4 natomiast w przypadku AMP trzeba na razie korzystać z właściwości universal analytics. UA wcale nie jest gorsze ze względu na mnogość możliwości. UA jest dużo bardziej rozbudowany i ma większe możliwości. Dla użytkowników którzy się bardziej interesują tematem polecam zapoznanie się z interfejsem jednego i drugiego i oceńcie sami zobaczcie jak to wygląda
Konfiguracja Analityki Stron AMP za pomocą Managera Tagów Google
W Managerze tagów jest tag umożliwiający połączenie z AMP ale wtedy możemy wybrać tylko i wyłącznie właściwość Google Universal Analytics. Następnym razem spróbuję przetestować tę opcję.
Ostatecznie podłączyłem bezpośrednio Universal analytics, bez udziału managera tagów. Po wklejeniu w wordpress podstawowego kodu śledzienia JSON dla właściwości UA (universal analytiscs), i jak wspomniałem wcześniej, musiałem definiować zdarzenia od nowa. Ku przestrodze, pamiętajcie. Analitykę na AMP trzeba ustawić ręcznie.
AMP a Reklamy Adsense
To jest temat tylko dla zainteresowanych którzy publikują w swoich witrynach reklamy AdSense. Otóż w związku z tym że na przyspieszonych stronach mobilnych AMP, cały kod Java jest usuwany, zatem fragment skryptu dotyczącego placementu reklam z Google AdSense nie będzie działał. Co trzeba w takim razie zrobić żeby uruchomić reklamy na naszych przyspieszonych stronach mobilnych? Otóż jak jest to napisane w Adsense w pomocy, służy do tego wtyczka Site Kit którą instalujemy do WordPress. Możemy połączyć ją z usługami Google. Tam automatycznie już się wszystkie procesy odbędą my z naszej perspektywy nie będziemy musieli niczego już więcej robić.
Jeśli Pomogłem choć odrobinę, daj znać a najlepiej kopsnij bucksa na kawę:)