Jak Powinien Być Przeprowadzony Audyt SEO?

Audyt SEO witryny internetowej

Co to jest Audyt SEO?

Pod tym pojęciem znajduje się seria działań które wskazują na możliwość poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania witryny oraz jej widoczności.

Jakie elementy powinny zostać sprawdzone podczas Audytu SEO?

Lista działań jest długa ale po ich przeprowadzeniu, będziemy mogli z czystym sumieniem stwierdzić że sprawdziliśmy wszystko, co tylko było możliwe do sprawdzenia pod kątem SEO. Poniżej najważniejsze elementy audytu.

1.) Sprawdzenie szybkości ładowania się strony

Wiadomo wszem i wobec że dobra i wartościowa strona dla Google to taka która ładuje się szybko, jest dostępna dla użytkownika niemal natychmiast. Szybkość ładowania się strony sprawdzamy w Google Page Speed Insight, gdzie widzimy wartość procentową zarówno dla komórek i tabletów jak i zwykłych komputerów. Google Speed Insight informuje też o wielu czynnikach które po modyfikacji wpłyną na szybkość ładowania się strony, kolejno na jej pozycję w wyszukiwarce. Jest to element nadrzędny sprawdzany przeze mnie zawsze w pierwszej kolejności.

2.) Analiza pliku .htaccess dla serwerów Apache

Kontynuuję audyt od analizy tego pliku, ze względu na istotność niektórych elementów które można obsłużyć za jego pomocą. Co najważniejsze, można odciążyć nasz serwer eliminując niechciane boty i crawlery, które codziennie wchodzą na naszą stroną aby dodać ją do własnych indeksów. W pliku .htaccess możemy zadać również kompresję gzip elementów strony oraz ustawić czas wygasania tych elementów po pobraniu przez przeglądarkę. O samym .htaccess napiszę w innych okolicznościach.

3. ) Sprawdzenie Mapy Witryny

Każdy serwis powinien zawierać mapę witryny która wskazuje po których stronach naszej witryny powinny poruszać się roboty indeksujące, a które powinien pozostawić. Mapa witryny zawiera jej strukturę, najwygodniej przedstawiać ją jako plik xml. Ja używam darmowego XML-sitemaps.com, który doskonale sprawdza się dla małych i średnich podmiotów. Gotową mapę witryny należy przesłać do GSC, czyli Google Search Console.

4.) Weryfikacja pliku robots.txt

Plik robots txt to instrukcja dla Google Bota, które treści powinien indeksować i za którymi powinien podążać. Jest to uzupełnienie mapy witryny, dzięki któremu możemy jasno wskazać które treści powinny podlegać indeksacji i za którymi bot powinien podążać, przechodząc na kolejne podstrony.

5.) Sprawdzenie czy strony maja swoje wersje mobilne AMP

Aktualnie strony AMP mają priorytet nad innymi, na urządzeniach mobilnych. Pisałem o tym przy okazji omawiania AMP – tutaj. Do sprawdzenia czy nasza witryna jest zgodna ze standardem AMP, służy Validator Stron AMP

6.) Sprawdzenie błędów indeksowania oraz danych strukturalnych

Wszystkie te informacje można sprawdzić w Google Search Console 

Menu w GSC gdzie można znaleźć linki i dane strukturalne.

7.) Wykonanie kwerend w wyszukiwarce Google site: oraz sprawdzenie duplikacji treści.

Kwerenda site:twojawitryna.pl  w wyszukiwarce Google, pokaże wszystkie linki dotyczące twojej witryny które zostały zindeksowane i wyświetlają się w wynikach wyszukiwania. Duplikatów treści szuka się za pomocą kwerendy „twoja treść którą chcesz sprawdzić”, koniecznie w cudzysłowie. wynik wyszukiwania pokaże gdzie treść taka sama jak nasza się znajduje.

8.) Sprawdzenie budowy struktury linków

Poprawna struktura linków jest kluczowa do ustalenia pozycji w wyszukiwarce. Gdy mamy zbudowaną poprawnie strukturę, możemy ustanowić link kanoniczny który będzie zawsze wyświetlał się dla naszej rozkrzewionej struktury.

9.) Analiza treści witryny internetowej

W ramach analizy treści powinny zostać zweryfikowane również meta opisy które dokładnie opisują wynik wyszukiwania. Standardowo powinna zostać zweryfikowana zawartość słów kluczowych w treści indeksowanych stron. Podstawowe zasady to słowa kluczowe w nagłówkach, unikatowe treści, słowa kluczowe w treści, linkowanie wewnętrzne

10. Sprawdzenie linków wychodzących oraz prowadzących do naszej witryny

Linki prowadzące do naszej witryny powinny być z zaufanych źródeł. Działania marketingowe obejmują również publikację treści w sieci, zatem, sprawdzamy gdzie zostały umieszczone linki do naszej witryny, na jakie podstrony wskazują, pod jakimi słowami kluczowymi zostały umocowane. Sprawdzamy czy linki wychodzące do zewnętrznych serwisów mają atrybut nofollow, ponieważ dzięki temu atrybutowi uniemożliwiamy dalszą indeksację strony która jest pod wskazanym przez nas adresem. Więcej o indeksowaniu stron, na stronie głównej semsos.

Rate this post
,

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

WhatsApp us