Edycja kodu źródłowego witryny

Znajomość seo a html

Jeśli chcesz w pełni samodzielnie wykorzystać kompletny potencjał SEO swojej witryny, nie obędzie się bez edycji kodu źródłowego. W sieci naszpikowanej mnogością narzędzi, powiązanej ze sobą tysiącami developerów, pracujących nad wtyczkami, łatami, poprawkami, nawet jeśli uda ci się znaleźć właściwe narzędzie, nie obędzie się bez wszechogarniających Internet, błędów. Czym są błędy? Błędy to nic innego jak przeszkody które napotykamy wszędzie. Natomiast błędy w oprogramowaniu to doskonała szansa na rozwinięcie umiejętności pokonywania przeszkód związanych z programowaniem. Człowiek to maszyna organiczna, posiadająca szereg zaawansowanych algorytmów samokształcenia, funkcjonujących na podstawie analizowania przeszkód napotykanych w interwale istnienia, zwanym życiem. Skoro tu jesteś, cały czas poszukujesz sposobu na pokonanie pewnych przeszkód, zatem zaczynajmy.

Pierwsze kroki w kodowaniu i programowaniu

Localhost czyli od czego zacząć przygodę z kodowaniem?

Dawno, dawno temu, był sobie localhost – Lokalny magazyn plików. Otwierając każdy plik html zapisany na naszym dysku, otwieramy go z poziomu magazynu lokalnego. Jeśli plik jest osadzony na hostingu zewnętrznym, lokalnym magazynem będą zasoby w otoczeniu pliku, do których ma dostęp.

Kim jest Apache?

Aby nauczyć się kodować strony na poziomie umożliwiającym tworzenie zaawansowanych narzędzi, warto wiedzieć co nieco o serwerach na których strony się mocuje. Jeśli chcesz postawić swój pierwszy serwer, na którym możesz umocować swoją pierwszą stronę internetową z przypiętą domeną, polecam otwartego Apache’a. Fundacja Apache udostępnia oprogramowanie serwera umożliwiające obsługę na systemach operacyjnych Windows i Linux, a pobierzesz software Tutaj. Jeśli nie chcesz zawracać sobie tym głowy, przejdź dalej. W treści umieściłem kilka ciekawych rozwiązań dla programistów i koderów, które pomogą Ci w poruszaniu się po świecie html.

Jak uzyskać dostęp do plików źródłowych witryny?

Zanim rozpoczniesz zabawę w edycję źródła, upewnij się że masz dostęp do plików swojej witryny. Jeśli udało Ci się włączyć swój własny serwer lub kupiłeś go u dostawcy, to oczywiście masz dostęp, natomiast w witrynach i blogach stawianych na gotowych systemach takich jak WIX czy Blox, edycja źródła jest bardzo ograniczona, ponieważ nie są to systemy otwarte. Jeśli dzierżawisz hosting i ktoś inny opiekuje się plikami źródłowymi, poproś o dostęp do konta hostingowego. Możesz się do niego podłączyć bezpośrednio posiadając nazwę hosta, nazwę użytkownika i hasło, za pomocą np. darmowego oprogramowania FileZilla. Trochę więcej o FileZilla – to nic innego jak prosty wizualny menager plików osadzonych na hoście. Program możesz pobrać TU.

Dostęp do hosta umożliwi ci instalację dowolnego oprogramowania otwartego lub zamkniętego oraz edycję tego już zainstalowanego, które zechcesz edytować.

Mam już dostęp, jak edytować pliki witryny?

Załóżmy sytuację w której zaczynasz swoją przygodę z kodowaniem stron internetowych. Masz już swoją pierwszą witrynę opartą o CMS taki jak WordPress, czy Prestashop, z otwartą licencją (licencją darmowego oprogramowania, umożliwiającą dowolną edycję i wprowadzanie zmian), która została zainstalowana na twoim własnym hostingu, bądź hostingu który dzierżawisz ale masz dostęp do plików osadzonych na hoście. Z pomocą przyjdzie ci tutaj rozbudowany notatnik Notepad++, który umożliwia edycję kodu w bardzo wielu językach programowania z właściwym oznaczaniem składni, co znacznie ułatwia pracę z kodem. Dodatkowo notatnik można połączyć z hostem i edytować pliki bezpośrednio na serwerze. Możesz go pobrać Tu.

Od czego zacząć edycję witryny?

Edycję witryny zawsze rozpoczynamy od stworzenia kopii zapasowej. Jeśli nie zrobisz kopii, a podczas edycji czy wgrywaniu plików, coś się zepsuje, to niestety będzie potrzebna pomoc z zewnątrz. W niektórych przypadkach odzyskanie plików nie będzie możliwe, więc przygotuj się na to.

Popatrz na pliki, rozejrzyj się po strukturze katalogów. Sprawdź dokumentację swojego oprogramowania, testuj, testuj, testuj…

Jak wprowadzić zmiany na stronie, bez edycji plików źródłowych?

Każda przeglądarka internetowa posiada narzędzia deweloperskie, dzięki którym możesz dokonywać zmian na stronie, zmieniając poszczególne parametry stylów i kontenerów. W taki sposób możesz edytować Frontend (czyli to co widzi odbiorca witryny) bez narażenia strony na uszkodzenie, ponieważ nie zmieniasz nic w plikach, a jedynie w odczycie strony z przeglądarki. Aby podejrzeć kod źródłowy wystarczy że klikniesz prawym przyciskiem myszy, czy też touch pada na elemencie który chcesz modyfikować i wybrać inspekcję kodu. Skrót klawiaturowy to Ctrl + Shift + I, działa na popularnych przeglądarkach takich jak Google Chrome i Mozilla Firefox. Po dokonaniu zmian, możesz skopiować całość kodu do swojej witryny w łatwy i przyjazny sposób, np. poprzez Notepad++.

Jeśli podobał Ci się Artykuł, koniecznie oceń go, pozwoli to na poprawę jego pozycji i tym samym poinformowanie potencjalnych czytelników o jego wartości. Dziękuję za uwagę.

1/5 – (2 votes)

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

WhatsApp us