Dlaczego Witryna ma Niską Pozycję w Wyszukiwarkach

co obniża pozycję w wynikach wyszukiwana

W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na to nurtujące pytanie zarówno osobom początkującym jak i tym bardziej zaawanswanym użytkownikom SEO. Nakład pracy wymagany aby wybić się na górę w branży SEO to olimpijski wyczyn. Spróbujemy zatem w białym kapeluszu, za pomocą treści.

Przyczyną Niskiej Pozycji Witryny Mogą Być Błędy Powstałe Przy Jej Tworzeniu

Podstawowym problemem nowych witryn jest często fakt, że agencja która przygotowała witrynę ma blade pojęcie o SEO lub nie ma go w ogóle. Miałem ostatnio przypadek totalnego braku wyobraźni twórców podczas audytowania jednej domeny wraz subdomenami. Było tam mnóstwo duplikatów treści („duplicate content„), co nie jest najlepszym rozwiązaniem z perspektywy silnika wyszukiwania.

Duplikacja treści

Istnieje w sieci kilka narzędzi które mogą sprawdzić czy strona zawiera duplikaty. Są narzędzia bezpłatne, webowe takie jak Siteliner, które zweryfikują jak dużo duplikatów zawartości zawiera się w waszej witrynie. Po analizie możemy spokojnie stwierdzić co jest nie tak i zwrócić się z reklamacją do stwórców tego arcydzieła z prośbą o korektę. Zduplikowane nagłówki bywają jeszcze większym problemem natomiast największym strzałem w Klienta jest pozostawienie zindeksowanej wersji deweloperskiej strony na innej domenie. To jest po prostu profanacja. Co to oznacza? Oznacza to tyle że w sieci są dwie strony z jednakową treścią, jedynie z linkami różniącymi się domeną. Co oczywiście przekłada się na wyniki wyszukiwania.

Brak Atrybutów alt w obrazkach

Kolejnym częstym błędem jest pozostawienie obrazów bez ich atrybutów „alt” czyli alternatywnej treści wyświetlanej w przypadku braku możliwości załadowania się obrazka. Atrybut alt ma jeszcze jedną ważną funkcję. Systemy dla niepełnosprawnych są w stanie odczytać ten atrybut, zatem użytkownik otrzymuje informację co zawiera się na obrazie.

Niezoptymalizowane obrazy w witrynie

Skoro już jesteśmy przy obrazach, aktualnie najlepiej skompresowane i zoptymalizowane obrazy dostępne są w formatach webp. Istnieje mnóstwo narzędzi do konwertowania obrazów w lot, dzięki czemu możemy w łatwy sposób dokonać tej czynności. Innym błędem jest serwowanie obrazów o tej samej wielkości dla dowolnej rozdzielczości urządzenia. Witryna powinna być zoptymalizowana w taki sposób, że wielkość obrazów jest dostosowana do rozmiaru ekranu. Stosuje się tę metodę ze względu na oszczędność zasobów. Wyszukiwarki cenią szybsze i zoptymalizowane pod kątem wyświetlania witryny.

Kod Blokujący pełne załadowanie witryny

Często w witrynach stosowany jest kod java script, a niektóre jego fragmenty mogą skutecznie zablokować dalsze wczytywanie strony, do czasu wykonania tego kodu. Podobnie sprawa się ma z obiektami pochodzącymi z innych źródeł niż obszar naszej domeny (innych niż nasz CDN). Aby witryna nie wstrzymywała wyświetlania, należy opóźnić wykonanie kodu na koniec, lub pozwolić na jego wykonywanie w trakcie ładowania strony.

Źle zdefiniowana struktura linków

Kolejnym rażącym błędem są tak zwane „brudne” linki. Załóżmy że mamy domenę semsos.eu. W wynikach wyszukiwania wyświetla się prawidłowo. Źle zrobione strony wskazują na plik index.php lub własny przyrostek. W wynikach wyszukiwania semsos.eu/index.php wyglądał by niezbyt atrakcyjnie podobnie jak semsos.eu/sklep/store. Po zindeksowaniu brudnych linków takich jak semsos.eu/index.php/SEO, odwrócenie operacji bywa uciążliwe i wymaga przekierowania 301, czyli stałego przeniesienia pod inny adres, np. semsos.eu/SEO.

Kiepskiej jakości treść bądź jej brak na podstronach

Załóżmy że mamy piękną strukturę witryny, doskonałe linki które aż proszą się o wysokie pozycje w indeksie wyszukiwania. Wchodzimy na podstronę a tam 3 zdania. Niestety nie jest to dobra praktyka, która na pewno nie przyniesie spodziewanych efektów w wynikach wyszukiwania.

Pozostałe Przyczyny Niskiej pozycji w wynikach wyszukiwania

Oprócz podstawowych błędów jakie napotykają twórcy witryn, są jeszcze te związane z bezpieczeństwem i nieuczciwym działaniem, choćby konkurencji.

Atak na witrynę

Jeśli witryna nie jest należycie zabezpieczona, stanowi ona łatwy cel dla botów oraz ludzi, którym zależy na obniżeniu naszej pozycji w wyszukiwarkach. Jednym z częstych ataków jest linkowanie naszej witryny ze źródeł oznaczonych flagą przez wyszukiwarki. Witryny o niskim wyniku jakości, zawierające tony spamu nie są dobrym miejscem do linkowania. Można sprawdzić linki zewnętrzne, choćby w samej Konsoli Wyszukiwania Google. Jest to częsta przyczyna nagłego spadku pozycji w wynikach.

Innym rodzajem ataku jest zainfekowanie naszej witryny i umieszczenie w niej tysięcy linków prowadzących do niecenzuralnych treści. W konsekwencji może to nawet doprowadzić do zdjęcia naszej witryny z wyników wyszukiwania.

Podsumowanie

Jak zdajecie sobie zapewne sprawę nie są to wszystkie aspekty pozycji naszej witryny. Wymieniłem te podstawowe, które na początku mają wpływ choćby na częstość odwiedzania naszej witryny przez boty indeksujące. Kiepsko przygotowane witryny mają później problemy z indeksacją, pewne rzeczy trzeba robić manualnie itd. Oczywiście nie wziąłem pod uwagę również szybkości serwera na którym stoi nasza witryna, bo to oczywiste że im szybszy tym lepiej.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam do usług które świadczę w powyższym zakresie – SEO

Rate this post

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

WhatsApp us