Ruch w witrynie internetowej

Ruch w witrynie internetowej

Co to jest  ruch w witrynie internetowej?

Internet jest to ogromna przestrzeń w której poruszają się nie tylko ludzie ale i wirtualne twory zwane botami. *Więcej o botach napisałem na semsos.pl. Niezależnie od tego czy jest to człowiek czy bot, w końcu odwiedzi twoją witrynę i naprawdę warto wiedzieć skąd pochodzą odwiedziny. Połączenie się z naszą witryną nazywamy ruchem.

Jakie są rodzaje ruchu internetowego?

Ja dzielę ruch w witrynie na pożądany i niepożądany. Pożądany ruch internetowy to taki który prowadzi do konkretnych celów. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, pożądanym ruchem  będzie każdy użytkownik odwiedzający twój sklep.  Może on później zostać twoim Klientem, o ile przy pierwszym kontakcie z twoją witryną uda Ci się zaangażować do do dalszego działania. W przypadku gdy przestrzeń w twojej witrynie jest monetaryzowana za pośrednictwem reklam, najcenniejszym i pożądanym odwiedzającym wywołującym ruch, będzie ktoś kto kliknie reklamę. Taki ruch nazywamy ruchem przelotowym, ponieważ docelowo użytkownik witryny wyląduje poza nią. Ruch niepożądany w witrynie, to głównie boty ale również nieuczciwa konkurencja, która może generować fałszywe dane.

Jak mierzyć ruch internetowy za pomocą dziennika logów?

Najbardziej skomplikowaną ale i najszerszą jest pomiar logów z serwera na którym zainstalowano naszą witrynę. Pomiar logów nie tylko pozwoli nam na odczyt pożądanego ruchu ale i pozwoli nam zweryfikować ten niepożądany ruch pochodzący z ataków hakerskich i niechcianych botów które obciążają nasz serwer i przeszkadzają w komunikacji z nim. Logi udostępnia dostawca usług hostingowych i jego obowiązkiem jest aby dostarczyć zakres logów z zadanego czasu. Dostawcy informują również o tym jak długo przechowywane są logi, a my dodatkowo możemy uruchomić własny system pobierania danych przychodzących połączeń, z naszą witryną.

Co to są logi z serwera?

Logi to nic innego jak dziennik połączeń sieciowych z serwerem. W tym dzienniku znajdziemy podstawowe dane jak:

  • adres IP,
  • dokładną datę połączenia,
  • link z którym próbował połączyć się klient.

Jak wykryć nadużycia w logach połączeń?

Tutaj niezbędne jest narzędzie do obróbki surowych danych z serwera, które zazwyczaj otrzymujemy w pliku tekstowym. Ja używam arkusza kalkulacyjnego, z serią makr które automatycznie filtrują dziennik logów w celu odnalezienia powtarzających się zapytań. Sprawdzam powtarzające się połączenia z tych samych adresów i interwały czasowe w których nastąpiły. Jeśli przykładowo interwały są równe lub częstość połączeń wskazuje na nienaturalne zachowanie użytkowników witryny, mam podstawy do dalszej analizy.

Uwaga! Na podstawie analizy można wykluczyć adresy IP na poziomie:

  • Serwera
  • Witryny
  • Aplikacji analitycznej lub platformy komercyjnej, które wykonują własne pomiary ruchu – o ile ruch pochodzi z działań w tych aplikacjach.

Jak mierzyć ruch w witrynie za pomocą pakietu Google Analytics?

Google Analytics to bardzo potężne narzędzie dzięki któremu możemy sprawdzać zachowanie odwiedzających naszą witrynę. W Analytics możemy sprawdzić np. Ile czasu odwiedzający przebywali na konkretnych podstronach, jak wyglądała ścieżka atrybucji, jeśli ustawiliśmy konwersje w witrynie, ile ruchu pochodziło z Google Ads, jeśli połączyliśmy te dwa narzędzia. Możemy również otrzymać raporty słów kluczowych wpisywanych w wyszukiwarce, które doprowadziły do wyświetlenia naszej witryny, a następnie do wejścia do niej. Aby otrzymywać takie raporty musimy połączyć Analytics z Konsolą Wyszukiwania Google (GSC z ang. Google Search Console).

Dzięki Analytics dostajemy od Google również informację o składzie demograficznym, urządzeniach z jakich korzystają oraz lokalizacji z których nastąpiły połączenia. Dziennik odwiedzających jest tworzony na podstawie ciasteczka, które klient otrzymuje wchodząc na naszą witrynę. Do implementacji Analytics w witrynie służy specjalny kod śledzenia, który wklejamy w nagłówek strony.

Aplikacja Google Analytics jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Jeśli natomiast chcecie żebym napisał coś więcej na temat tego narzędzia, proszę o informację.

Używanie własnych narzędzi do śledzenia ruchu i zachowania w witrynie

Oprócz analizy logów i pakietu Analytics 360 można również samodzielnie stworzyć mechanizm śledzący i gromadzić dane np. w bazie danych co uniemożliwi otrzymywanie wyników przez Google czy inne systemy bazujące na gromadzeniu danych.

Po co mierzymy ruch w witrynie internetowej?

Każdy posiadający własną witrynę internetową chce mieć informację o tym w jaki sposób była używana i kto jej używał. Dzięki analityce możemy to określić i zweryfikować które nasze działania zwiększyły natężenie ruchu internetowego, a które nie przyniosły zamierzonego efektu.

Na tę chwilę to tyle. Mam nadzieję że artykuł się podobał. Jeśli chcecie abym rozszerzył któryś z jego zakresów, omówił dodatkowo pozostałe kwestie proszę o pozostawienie komentarza z informacją lub kontakt. Jeśli natomiast ktoś pragnie aby wdrożyć analitykę do jego witryny, zapraszam. Z przyjemnością pomogę w realizacji tego celu.

Rate this post

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

WhatsApp us