Badanie skuteczności kampanii Google Ads

ocena skuteczności kampanii google ads

Jak sprawdzić skuteczność kampanii Google Ads?

Wyobraźmy sobie sytuację gdzie otrzymujemy od Klienta dostęp do jego konta Google Ads, prowadzonego wcześniej przez inny podmiot. Od czego zacząć analizę skuteczności konta i kampanii w nim zawartych?

Zakładamy sytuację w której jesteśmy freelancerem prowadzącym kilka skutecznych kampanii Google Ads, a konto do którego dostaliśmy dostęp, posiada kilka kampanii kierowanych na różne obszary oraz zawiera setki słów kluczowych, w dziesiątkach grup reklam.

Od czego zaczniemy sprawdzenie skuteczności kampanii?

Zaczynamy od analizy budżetu oraz stopy zwrotu z inwestycji. Musimy tutaj ściśle współpracować z właścicielem konta i uzyskać dane które pozwolą nam wyobrazić sobie w jakiej sytuacji finansowej jest reklamowana działalność. Jeśli były prowadzone pomiary konwersji, w raz z wyceną ich wartości, zadanie jest stosunkowo proste. Jeśli takie pomiary nie były stosowane na koncie, możemy tylko i wyłącznie polegać na informacjach przekazanych od właściciela konta, co stanowi niemały problem ponieważ  może dojść tutaj to nadużycia ze strony naszego pracodawcy. Przekazanie fałszywych danych może doprowadzić do ograniczenia naszego wynagrodzenia, zakładając model w którym budżet jest dzielony na część dla osoby obsługującej i część przeznaczoną na reklamę.

Jaki model ustalania stawek zastosowano w kampaniach i grupach reklam?

To jest następne pytanie na które bezwzględnie musimy znać odpowiedź. W tym celu weryfikujemy czy stawki były ustalane manualnie, czy automatycznie, jeśli automatycznie, to w jakim modelu. Jak zapewne wiecie, w tej chwili można ustawić kilka podstawowych sposobów automatycznego ustalania stawek, w oparciu o:

  • wyświetlenia,
  • kliknięcia,
  • koszt pozyskania
  • koszt konwersji (model płać za konwersje).

Ostatnie dwie opcje są dostępne tylko i wyłącznie dla kont prowadzących pomiar konwersji.

Jakie zastosowano sposoby kierowania i dostosowywania stawek?

To też jest bardzo istotne, ponieważ pozwala ocenić czy prowadzone kampanie były poprawnie segmentowane. Mam na myśli dostosowanie stawek do:

  • grupy demograficznej (skład grypy docelowej jest niezmiernie ważny przy sprzedaży produktów dla określonych grup wiekowych)
  • określonego obszaru (tutaj istotność jest wysoka ze względu na obszar działania reklamodawcy)
  • Urządzenia (Zawsze warto określić na których urządzeniach reklamy powinny mieć priorytet)

Jaki kolejny obszar powinniśmy zweryfikować w koncie Google Ads, po ustaleniu budżetu, ROI oraz stawek i ich dostosowania?

Następnym etapem będzie analiza wyniku jakości reklam serwowanych odbiorcom. Żeby odblokować kolumnę w której znajduje się wynik jakości i średnia pozycja reklam musimy rozszerzyć raport. Analiza wyniku jakości polega na sprawdzeniu trzech głównych czynników składowych wyniku jakości:

  1. Jakości słowa kluczowego (te o wyższym wolumenie wyszukiwania zawsze będą miały wyższy wynik, oczywiście możemy ręcznie wpływać na jakość słowa podnosząc jego skuteczność stawkami ale ręczne dostosowywanie stawek to walka z czasem)
  2. Jakości reklam (tu musimy sprawdzić czy nagłówki i treść zawierają słowo kluczowe oraz czy treści zawierają wezwanie do działania. Dobrze umieszczać w reklamach zapytanie.
  3. Jakości strony docelowej (Sprawdzamy szybkość ładowania się strony w PageSpeed Insight z ang. Teście Szybkości Google, nagłówki – h1, oraz h2 czy zawierają słowa kluczowe z reklam oraz samą treść która również powinna zawierać wezwanie do działania. Strona po załadowaniu musi prezentować widoczną treść. Kwestie estetyczne UI i UX, pomijam bo dotyczą innego zagadnienia które omówię przy innej okazji

Po sprawdzeniu wyników jakości od razu stwierdzimy które słowa kluczowe, reklamy i strony docelowe przynoszą największe korzyści. Da to nam również potrzebną wiedzę które słowa kluczowe, strony docelowe i reklamy wymagają zmian.

Czy mogę uzyskać wsparcie w analizie skuteczności mojego konta Google Ads?

Pewnie, możesz spokojnie skontaktować się ze mną, podpowiem co można wdrożyć lub poprawić. Odwiedź koniecznie moją stronę odnośnie prowadzenia kampanii reklamowych SEM 

Jeśli ta treść była dla Ciebie pomocna, daj mi koniecznie znać oceniając wiadomość i komentując ten wpis. Pozdrawiam!

 

 

2/5 – (1 vote)

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

WhatsApp us