Optymalizacja Nagłówków w Witrynie

stosowanie prawidłowych znaczników nagłówków

Dzisiejszy wpis opieram o studium przypadków nad stroną – lądowiskiem (LP a ang. Landing Page), projektowaną pod grupę reklam w kampanii reklamowej Google AdWords, dotyczącą pogotowia hydraulicznego.

Jaką wartość mają nagłówki w witrynie?

Jako copywriter, tworząc zawartość pod różnego rodzaju serwisy internetowe często napotykałem na barierę w postaci wyboru nagłówków do treści, w taki sposób aby były przyjazne czytelnikowi, wskazywały na otwartość i zrozumienie omawianego zagadnienia oraz zachęcały do dalszego czytania treści pod nagłówkiem.

Jednakże oprócz czytelnika, semantykę treści skanuje robot indeksujący, który decyduje o poprawności naszej witryny pod kątem budowy i zgodności z zasadami projektowania witryn oraz ilości i jakości znaczników oraz modyfikatorów tekstu zawartych w witrynie.

Kiedy powstaje konieczność analizy nagłówków w treści?

W tym konkretnym przypadku dotyczącym pogotowia hydraulicznego, analizowałem współczynnik konwersji pochodzących z połączeń telefonicznych, dla reklam z rozszerzeniem połączeń. Niestety wskazany niski poziom konwersji oznaczał problem ze stroną docelową. Dodatkowo, z raportu wynika że jakość strony docelowej jest przeciętna, zatem jest to definitywnie obszar wymagający poprawy. Otóż po otwarciu strony docelowej okazało się że strona jest naszpikowana nagłówkami, które nie mają żadnej wartości i występują w nadmiarze. Dodatkowo treść tam zawarta nie zachęcała do skorzystania z usługi. Zauważyłem również że cały nagłówek strony wymaga kompletnej przebudowy. Aktualny ranking reklamy wskazuje 7/10 w grupie reklam dotyczących pogotowia. Moim celem jest wynik 9/10 lub 10/10. Więcej o konwersjach w witrynie…  

Konieczność analizy nagłówków w sytuacji w której nasza witryna nie jest połączona z kampanią AdWords może wynikać z narzędzi których używamy na stronie. Jako że buduję strony w oparciu o WordPress z pomocą przychodzi narzędzie w postaci wtyczki Yoast SEO, gdzie w automatyczny sposób jest zliczana zawartość słów kluczowych w treści i w nagłówkach.

Jak powinien brzmieć poprawny nagłówek?

Z uwagi na indeksację Google bota (robota indeksującego), nagłówek powinien zawierać frazę kluczową z uniknięciem duplikacji treści o ile fraza może się powtarzać, kontekstowo nagłówki powinny się różnić. I tak w zawartym przykładzie – Nagłówkiem H1 – frazą pod słowo kluczowe będzie Pogotowie Hydrauliczne 24h. Jako nagłówek h2, dopełniający użyłem również – Nagła pomoc w usuwaniu zatorów kanalizacyjnych i hydraulicznych – Pogotowie 24h. Co do wartości treściowej, dopełniłem tekstem z akapitu. O ile nagłówków H2 możemy użyć dowolną ilość, choć zawsze dopełnionych tekstem o tyle nagłówek h1 musi być tylko jeden. Więcej o indeksowaniu witryny…

Sam nagłówek strony, czyli „header” nie powinien zawierać menu, żeby nie rozpraszać użytkownika, bo w tym przykładzie pracuję na stronie docelowej budowanej pod kampanię AdWords.

Mam nadzieję że udało mi się w sposób przyjazny przybliżyć techniczną stronę znaczników nagłówków w witrynie. Teraz sprawdzę treść, prześlę stronę do indeksu , uruchomię reklamy i zweryfikuję zmianę współczynnika jakości.

Jeśli artykuł się podobał, proszę oceń go i napisz komentarz, z przyjemnością odpowiem na każdy.

Rate this post

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

WhatsApp us