Przygotowanie Pierwszej Kampanii Google Ads

Przygotowanie Pierwszej Kampanii Google Ads

Jak przygotować się do stworzenia kampanii reklamowej Google Google Ads?

Ustalanie celu kampanii reklamowej

Każda specyfika prowadzonej działalności wymaga różnych działań marketingowych aby zmaksymalizować skuteczność kampanii reklamowych. O potencjalnych celach które można osiągnąć napisałem na stronie głównej semsos. Ustalenie celu kampanii to rzecz nadrzędna, zatem w pierwszej kolejności zastanawiamy się co tak naprawdę jest celem kampanii. Google Ads daje nam szerokie możliwości w dobieraniu celów kampanii, podstawowe cele są możliwe do wyboru już na pierwszym etapie jej tworzenia. W naszym przykładzie skupimy się na celu bardzo istotnym z perspektywy usług świadczonych u Klienta, mianowicie na połączeniach telefonicznych które prowadzą do zamówienia naszej usługi.

Ustalenie zasięgu kampanii reklamowej Google Ads

Po ustaleniu celu należy określić zasięg kampanii. Google dzięki swoim mapom, umożliwia szczegółowe określenie obszaru geograficznego na który możemy skierować reklamy. Możemy wybrać zarówno jednostki administracyjne takie jak miasta i województwa oraz promień zadanego obszaru. Oprócz zasięgu geograficznego, dostępny jest również zasięg demograficzny. Tu możemy ustawić wiek i płeć grupy docelowej oraz przychód na osobę.  Zasięgiem technologicznym będzie tutaj rodzaj urządzenia z jakiego korzystają potencjalni odbiorcy. Podział jest prosty i obejmuje komputery i tablety oraz smartfony.

Ustalanie budżetu kampanii reklamowej

Przeprowadzanie akcji promocyjnych często bywa kosztowne. W modelu PPC mamy jasno określone koszty i możemy w łatwy sposób decydować o wydatkach.  Możemy ustalić budżet dzienny oraz właściwe dla nas stawki za kliknięcie. Google Ads aktualnie zezwala na pobranie dwukrotności stawki budżetu dziennego w ciągu dnia, aby umożliwić realizację celów wtedy gdy jest to najbardziej korzystne, zatem nie musimy obawiać się że limit budżetowy ograniczy nam możliwości osiągnięcia konwersji, gdy jest bardziej prawdopodobna. Mając to na uwadze, powinniśmy ustalić satysfakcjonujący nas budżet dzienny.

Skoro określiliśmy już cel, zasięg i budżet kampanii oraz budżet, pora rozpocząć techniczną część ustawiania kampanii Google Ads

Uruchamianie kampanii reklamowej Google Ads, zagadnienia techniczne

Przygotowanie konta w Google Moja Firma

Pierwszym etapem technicznym przed uruchomieniem kampanii powinno być zawsze uruchomienie konta w Google Moja Firma, ponieważ dzięki temu będziemy mogli skonfigurować rozszerzenia reklam z rozszerzeniem lokalizacji, w których też może być widoczny nasz numer telefonu. Google Moja Firma ma również inne zalety w tym stworzenie własnej strony wizytówki i jest bardzo potężnym narzędziem umożliwiającym szybkie pozycjonowanie lokalne, ale o tym napiszę innym razem.

Zakładanie konta Google Google Ads

Po stworzeniu konta w Google Moja Firma, możemy natychmiast przejść do Google Ads Express i skonfigurować swoją pierwszą kampanię reklamową. Google Ads Express jest to uproszczona wersja interface’u Google Ads, posiadająca mniej opcji ale nieco łatwiejsza w nawigacji. Jeśli nie chcesz korzystać z Express, a z kompletnego narzędzia Google Ads, kliknij tutaj. Zanim zaczniesz, przejdź samouczek aby poznać niezbędne do pracy funkcjonalności narzędzia jakim jest Google Ads.

Tworzenie kampanii reklamowej

Skonfigurowanie kampanii

Po dodaniu nowej kampanii musimy wprowadzić do niej wszelkie dane które ustaliliśmy, czyli czas trwania cel, zasięg, budżet. Na przykładzie omawiane są reklamy tylko w sieci wyszukiwania, bez rozszerzenia na sieć reklamową. Po stworzeniu kampanii przechodzimy do tworzenia grup reklam.

Tworzenie grup reklam w kampanii

Gdy już mamy utworzoną kampanię reklamową, możemy dodać do niej grupy reklam, w których będą znajdowały się nasze reklamy.  Grupowanie reklam umożliwia bardziej szczegółowe zarządzanie celem i zasięgiem reklam znajdujących się w grupie.  Parametry ustalone na poziomie kampanii dotyczą wszystkich grup reklam się w niej znajdujących.

Tworzenie reklam w grupie reklam

Reklamy – „tylko połączenia”

Jeśli naszym celem jest osiągnięcie jak największej ilości połączeń telefonicznych, Google przygotowało specjalny model reklamy który umożliwia natychmiastowe połączenie z wybranym numerem telefonu. Reklamy „Tylko Połączenia” dostępne są również dla podmiotów nie posiadających witryny internetowej. Są bardzo łatwe do skonfigurowania, dzięki czemu nawet laik poradzi sobie z ich ustawieniem. Dla małego biznesu cena kliknięcia reklamy odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ budżet często bywa ograniczony. W reklamach „Tylko Połączenie” obowiązuje cena za kliknięcie, które w tym wypadku jest połączeniem. Ceny kliknięć w reklamach tylko połączenie bywają wysokie ale często reklamy te mają wysoką skuteczność.  Bardzo istotnym elementem jest określenie na których urządzeniach mają wyświetlać się te reklamy.

Reklamy z rozszerzeniem połączeń.

W kampaniach reklamowych zawierających reklamy z rozszerzeniem połączeń, klient może do nas zadzwonić jednym kliknięciem lub przejść do witryny, ponieważ reklama kierująca na określony adres docelowy jest typową reklamą Google Ads. Posiadanie witryny internetowej, lub samego adresu internetowego jest wtedy niezbędne.  Dane numeru telefonu pobierane są ze skonfigurowanego rozszerzenia połączeń. Połączenia z reklam z rozszerzeniem również można mierzyć i zliczać jako konwersje ale w tym celu niezbędne jest ustawienie specjalnego tagu śledzenia, tak zwanej metryczki telefonicznej.

Dobieranie słów kluczowych do kampanii reklamowej

Po skonfigurowaniu reklam Google Google Ads, możemy przejść do planera słów kluczowych aby zidentyfikować jakie słowa kluczowe powinny uruchamiać naszą reklamę. Działanie samego planera i jego funkcjonalności omówię innym razem. Oczywiście możemy samodzielnie zidentyfikować słowa kluczowe ale jest to metoda niezalecana, ponieważ dane z planera, są to dane historyczne obrazujące ilość kliknięć danego słowa kluczowego w zadanym okresie.

To tyle o tworzeniu pierwszej kampanii reklamowej w Google Google Ads. Opis jest mocno lakoniczny i nie zawiera gotowego samouczka co i gdzie kliknąć żeby stworzyć kampanię. Postaram się przygotować poradnik krok po kroku ale to trochę potrwa.

 

Rate this post

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

WhatsApp us